Kategorije
Uključi se!

Mjesec svjesnosti mentalnog zdravlja

Pojava korona virusa dosta nas je iznenadila. Neki su to opisali kao epizodu serije Black Mirror koju žele isključiti, dok drugi imaju osjećaj kao da žive na drugoj planeti.

Svjesni smo da pandemija utječe na naše mentalno i fizičko zdravlje. Potpuno je normalno osjećati se tjeskoban, izoliran ili preplavljen svim emocijama. Promjena rutine, neizvjesnost za budućnost, briga za sigurnost, posao ili obitelj, sve nas to jednako muči. Svi smo u ovome zajedno. Iako samoizolacija nudi zaštitu i sigurnost, ono ima značajan utjecaj na mentalno zdravlje svih. Ali gledajmo na to da nismo sami, svi zajedno to prolazimo i zajedno ćemo riješiti. I baš u ovim teškim trenucima, naglasak mora biti na ljubaznost. Ljubaznost može transformirati naše škole, radna mjesta, zajednice i obitelji. Oblikujmo društvo koje usmjerava ravnotežu u korist dobrog mentalnog zdravlja za sve nas, posebno za one koji su najranjiviji.

Gledajući svijet kako reagira, uvidjeti se može da ljubaznost prevladava u neizvjesnim vremenima. Ljudi se okupljaju kako bi pjevali na balkonima u Italiji, drugi osnivaju grupe radi pružanja podrške starijim ili ugroženim – poput prikupljanja namirnica ili poziva na razgovor. Ljudi su se još više zbližili sa svojim prijateljima i obiteljima preko nekih od online komunikacijskih kanala. Organiziraju se virtualne filmske večeri, kreiraju plesovi preko video chatova da bi podijelili sa svijetom, ljudi organiziraju besplatne seminare i radionice kako bi pomogli svima i pružili neku interakciju onima koji su doma, bez posla. U vrijeme kada smo svi u nekom strahu, postoji i zajednica, podrška i nada. Dodatna korist pomaganja drugima jest što je dobro i za naše mentalno zdravlje i dobrobit. Pomaže smanjiti stres i poboljšava emocionalno blagostanje. Čini nam dobro. Poradi samih sebe, istraživanje otkriva da nejednakost raste u našem društvu i da to ima štetne učinke na naše zdravlje. Ovaj trenutak poziva na iskrene razgovore. Bit ćemo utješniji ako vidimo i druge kako to doživljavaju na isti način. Bit ćemo sretniji ako možemo pomoći susjedima, prijateljima i zajednici.

Kako se možemo uključiti u širenju svjesnosti o mentalnom zdravlju?
Razmislite o nekom činu ljubaznosti. Napravite fotografiju ili videozapis. Možete podijeliti svoje ideje o tome kako mislite da bismo mogli izgraditi ljubaznije društvo koje bi bilo podrška našem mentalnom zdravlju ( sve može biti anonimno, pazimo na zaštitu vaših podataka 😉 )

➤Piši nam na našoj FB stranici  https://www.facebook.com/centarzamladezum
➤ostavite komentar ili
➤pišite nam na mail zum@udrugazum.org

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)